Genel

BİCYCLE OYUN KARTLARININ KISA TARİHİ

bicycle standart

Bicyle Oyun Kartlarını Kim Üretiyor ?

Bir sihirbaz veya cardistry ile ilgili biri değilseniz, USPCC adı sizin için hiç bir anlam ifade etmeyebilir. Ancak, bu firmanın ürünlerini daha önce herhangi bir yerde gördüğünüzü size garanti edebiliriz. Bunun nedeni, USPCC’nin aslında, dünyada bir standart haline gelmiş Bicycle Oyun Kartlarını piyasaya sürerek bu kartları hemen hemen her eve getiren Amerikan şirketi The United States Playing Card Company için bir kısaltma olmasıdır.

Türkiye dışında herhangi bir ülkede yaşasaydınız ve gözlerinizi kapatıp bir iskambil destesi düşünseydiniz, muhtemelen bir deste mavi veya kırmızı Bicycle iskambil destesi düşünecektiniz. Şüphesiz ki bunun nedeni Bicycle Oyun Kartlarının dünyanın en popüler oyun kartları olmasıdır. Hemen hemen her ülkede bulunurlar ve 150 yılı aşkın bir süredir en yaygın kart oyunlarından, kart numaralarına kadar kullanılmak üzere en popüler ve kaliteli iskambil destelerinden biridirler.

Yine de, USPCC için anlatılacak çok daha fazla şey var. Oyun kartlarının ilk kez kullanılmasından yaklaşık 1000 yıl sonra kurulmuş olmalarına rağmen, oyun kartlarının nasıl yapıldığı ve dağıtıldığı üzerindeki etkileri gerçekten dünyada rakipsizdir.

KISA TARİHİ

Dünyada en çok Bicycle Oyun Kartlarını üretmesiyle tanınan USPCC, dünyanın en büyük oyun kartı üreticilerinden biridir. Bee ve Tally-Ho gibi birçok ikonik markaya sahipler ve ayrıca sayısız şık özel tasarım desteleri ve poker fişleri gibi kart oyunu aksesuarları ürettiler.

Ama işe tam olarak böyle başlamamışlardı. USPCC, ilk olarak 1867’de Russel, Morgan & Co. Printing Company adıyla kuruldu. 1881’de matba ve basım konularında uzmanlaşmışlardı. Ancak, o yıl aldıkları  bir karar, şirket tarihini değiştirecek ve dünyanın en büyük şirketlerinden biri olarak yerlerini sağlamlaştıracak bir karardı.

Kurucu Albay Robert J. Morgan, New York’tan Samuel J. Murray adında hevesli ve yetenekli bir mucidi işe aldı. Fikirlerle dolu bu genç yaratıcı, zamanının ötesinde fikirlere sahipti. İki taraflı baskı makinesi ve diğer patentli buluşları, üretimlerini ve karlarını büyük ölçüde artırdı ve işçilik maliyetlerini yaklaşık yüzde 70 oranında azalttı. Bu başarı dalgasını sürdüren Russel, Morgan & Co. Printing Company, 1881’de kendi oyun kartlarını basmaya karar verdi.

Russel, Morgan & Co. Printing Company tarafından üretilen ilk iskambil destesi Tigers Oyun Kartı (No. 101) idi. Bunları, Sportman’s Oyun Kartları (No. 202), Army Oyun Kartları (No. 303), Navy Oyun Kartları (No. 505) ve Congress Oyun Kartları (No. 404 ve No. 606) gibi diğer popüler oyun kartı tasarımları izledi.

Yine de bunların hiç biri Bicycle Oyun Kartları kadar popüler olmadı. Sihirbazlar tarafından “Bicycle” olarak adlandırılan Bicycle Oyun Kartları, Russel, Morgan & Co. zamanında hayal edilemez başarı seviyelerine ulaştı. Bu başarı sebebiyle sonunda kendilerini United States Printing Company olarak yeniden adlandırdılar ve The United States Playing Card Company (veya US Playing Card Company) olarak bilinen tamamen ayrı bir marka yarattılar.

DİĞER ALT ŞİRKETLERİNE AİT MARKALARI

USPCC markasının piyasaya sürülmesiyle birlikte şirket, Standard Playing Card Company ve New York Consolidated Card Company gibi daha küçük oyun kartı üreticilerini satın alarak en karlı genişleme planını hayata soktu.

USPCC tarihi boyunca, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok tanınmış oyun kartı markasını üretti

  • BEE Oyun Kartları (New York Konsolide Kart Şirketi)
  • Tally-Ho Oyun Kağıtları (Andrew Dougherty)
  • Aristokrat Oyun Kağıtları (Russel Oyun Kartı A.Ş.)
  • Arrco Oyun Kartı Şirketi (eski adıyla Arrow Oyun Kartı Şirketi)
  • Hoyle Oyun Kartları
  • KEM Oyun Kartları
  • Stud Oyun kartları

USPCC çatısı altına toplanmalarına rağmen, bu iskambil desteleri kendi benzersiz markalarına sahip olmaya devam etti. Hepsi çoğunlukla aynı yüksek kaliteli Bicycle Oyun Kartı ham maddesinden basılmış olsa da, birçok sihirbaz ve kart oyuncusu bir marka oyun kartını diğerine tercih etme konusunda halen kararlı.

İskambil  koleksiyonu yapmak dünyada popüler bir hobidir ve hevesli koleksiyoncular, Stud Oyun Kartları veya orijinal Jerry’s Nugget Oyun Kartları gibi nadir bulunan iskambil destelerini elde etmeye her zaman heveslidir. Bu koleksiyonluk nadir oyun kartları genellikle ikinci el piyasasında fiyat alır. Hatta oyun kartlarını düzgün bir şekilde saklamaya ve oyun kartlarınızın daha uzun süre dayanmasını sağlamak için oyun kartı koleksiyonunuzu sergilemenin en iyi yollarını bulmaya adanmış koca bir endüstri bile var.

PEKİ KİM BU CARTAMUNDI?

Uzun tarihi boyunca, USPCC bazı büyük satın alınmaların konusu olmuştur. Şirket, 1969 ve 1994 yılları arasında birkaç farklı gruba aitti ve kısa bir süre sonra tekrar kendi kurucularına dönmüştü ve  hemen ardından Newell Brands adlı bir şirketle tekrar ortak olmuşlardı.

USPCC ve Newell Brands ilişkisi yaklaşık otuz yıl sürdü ve 2012’de Hoyle markası aracılığıyla bulmaca ve masa oyunları dünyasına bir girişim de dahil olmak üzere önemli bir büyüme göstermişlerdi.

Bicycle tarihinden bahsediyorsak şuna da değinmeden olmaz. 2009 yılı.. Cincinnati’deki ikonik USPCC fabrikası Kentucky’ye taşındığı tarih.

Nehir boyunca kısa bir yolculuk olmasına rağmen, bu hareketi sihirbazları ve kart oyuncularını aynı şekilde kızdıran kısa bir üretim sorunları dönemi izledi. 2009 ve 2012 yılları arasında USPCC tarafından üretilen iskambil desteleri, hem tasarım hem de kalite açısından önemli miktarda karakteristik olmayan üretim sorunları yaşadı. Özel air-cushion kaplaması sayesinde karıştırılması ve havalandırılması kolay olduğu bilinen bu oyun kartlarının birbirine yapışma eğiliminde olması endişe vericiydi.

Sihirbazlar, kartçılar, oyun kartı koleksiyoncuları ve kumarbazlar, USPCC’nin Cincinnati fabrikasından (mavi mührü olanlar) sevdikleri kaliteye geri dönmek için yaygara koparmaya başladılar. Öyle ki, eski üretim tarihli kartları bulmak için ellerinden geleni yapacaklardı. Siyah mühürlü olanlar yerine Mavi Mühür Bicycle Oyun Kartları (Kentucky fabrikasında üretildiğini gösterir). Üretim sorunları bir süre sonra çözüldü ve Bicycle Oyun Kartları hala dünyanın en popüler kartları.

Newell Brands ile olan ilişki USPCC tarihindeki en istikrarlı ilişkilerden biri olsa da, tüm güzel şeylerin bir sonu olmalı. Haziran 2019’da Newell Brands, Amerika Birleşik Devletleri Oyun Kartı Şirketini Cartamundi’ye satmayı kabul etti. Bu Belçikalı oyun kartı şirketi, USPCC’nin en büyük rakibiydi ve kendi büyüleyici geçmişine sahip. Cartamundi, tüm USPCC mülklerinin yanı sıra Kentucky’deki USPCC oyun kartı üretim tesisini ve İspanya’daki uydu tesisini satın aldı.

Bu işlem ana akım haberler açısından oldukça sessiz bir şekilde tamamlandı. Ancak, sihirbazlık camiasında oldukça ses getirdi. 

Günümüzde Bicycle Oyun Kartları, sihir numaraları için en iyi oyun kartları olarak kabul edilir ve herkesin hatırlayabildiği kadar uzun süredir sihir dükkanlarının raflarında bulunur. Sihirbazlar, bildikleri ve sevdikleri Bicycle Oyun Kartları ve hileli destelerinin geleceği konusunda endişeliydiler. Ancak, korkulan olmadı ve USPCC, Cartamundi’nin bir yan kuruluşu olarak normal şekilde çalışmaya devam etti.

Standart Bicycle Kartları Nerede Satılır ?

Buraya tıklayarak mağazamızda bulunan ve USPCC tarafından üretilen yüzlerce desteye göz atabilir ve koleksiyonunuz için hemen satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir